Пам’ятники Богдану Хмельницькому

Пам’ятники Богдану Хмельницькому

Місто Хмельницький . Перші поселення на території сучасного міста з’явилися ще в ІV тисячолітті до нашої ери. У ХІІІ столітті тут виросло село Плоскирів, яке було документально зафіксоване 1493 року. Ця дата вважається “днем народження” Хмельницького. До 1954 року місто іменувалося Проскурів, а потім одержало сучасну назву на честь славного українського гетьмана.

Перед залізничним вокзалом на Привокзальній площі був встановлений у 1955 році перший історично пам’ятник Богданові Хмельницькому. Автор — скульптор М.К. Вронський

Пам’ятник Богданові Хмельницькому на Привокзальній площі Хмельницького являє собою повнофігурну залізобетонну скульптуру заввишки 3,5 м, підняту на чотиригранний цегляний, оцементований постамент заввишки 4 м, який має форму усіченої призми.
Богдан Хмельницький зображений у козацькому гетьманському строї, тримаючи у зігнутій до грудей правиці символ державної влади — булаву. Портретні риси гетьмана, його врівноваженість, гідність і незламність у цілому відповідають іконографії Б. Хмельницького, а «елементи одягу створюють враження на мить призупиненого руху, руху, що був характерним для всього життя і поступу великого українця».
Вдало вписаний у екстер’єр Привокзальної площі пам’ятник виглядає монументальним, добре проглядається завдяки відносно високому постаменту. Саме персоналія, на честь якого він був встановлений, якість і вдале розташування здобули монументу довгі життя існування, народну любов, зробили одним із символів міста Хмельницького

Біля обласної філармонії (перетин вулиць Кам’янецької та Гагаріна) встановлений 28 вересня 1993 року (до 500-річчя міста) кінний пам’ятник українському гетьманові Богданові Хмельницькому. Автори — скульптор В. Борисенко, архітектор М. Копил

Всі визнають, що пам’ятник Б.Хмельницькому виглядає досить незграбним. З художньої точки зору пам’ятник має декоративно-паркову форму, тобто його риси силуетні, а не деталізовані. Таке враження, що скульптор бачив лише зменшену копію свого творіння і не уявляв як він буде виглядати в натуральну величину.
Як виявилось, задум скульптора та архітектора був зовсім іншим — пам’ятник з самого початку призначався для розміщення на високому пагорбі, звідки він мав чітко проглядатись з усіх сторін міста. Первинним місцем розташування пам’ятника було перехрестя вулиць Сковороди та Кам’янецької. Вже навіть була відведена відповідна земельна ділянка, але була одна проблема: на даній ділянці було розміщено декілька приватних житлових будинків і місто мало надати мешканцям цих будинків нове житло. Але «прозорливі» мешканці заздалегідь попрописували у свої будинки
всіх родичів і знайомих. А згідно тодішнього законодавства, держава у такому випадку мала надати повноцінне житло всім прописаним мешканцям. От і вийшло, що замість 4-5 квартир місто мало надати понад 10 квартир.А таке «задоволення» місту було «не по кишені»… Ось і залишився пам’ятник гетьману, який мав стати символом нашого міста, нікому не потрібним. Тільки у 1993 році, коли місто мало святкувати свою 500-ту річницю, мер Хмельницького — М. Чекман — згадав за цей пам’ятник і доручив архітекторам знайти для нього гідне місце. Були різні варіанти. Найпершим і найочевиднішим було місце біля обласної адміністрації та ради. Але виникло делікатне питання: яким боком має стояти пам’ятник? Якщо обличчям до площі, до людей — то виходило, що спиною гетьмана та задом коня до входу у найвищі державні установи області. Якщо ж навпаки — то взагалі незрозуміло для чого його ставити… Коли нашим «державним мужам» розтлумачили вірогідні сценарії використання цього факту під час масових демонстрацій, вони тут же відмовились від цього місця!
Наступним вірогідним місцем розташування пам’ятника став міст через залізничні колії на вул. Кам’янецькій. Існував проект розташування Б.Хмельницького над цим мостом. Архітектор, який це пропонував, доводив, що це буде найпередовіший проект у Європі. Пам’ятник мав кріпитись на металевих стовпах і його мало бути видно здалеку по всій вулиці Кам’янецькій. Але постало те саме питання: яким боком ставити пам’ятник — до центру чи від нього? Потім додалось ще одне: що будуть бачити водії та пішоходи, які будуть проїжджати або проходити під цією пам’яткою? Невдовзі відмовились і від цієї ідеї. А свято вже наближалось і пам’ятник мав бути десь встановлений. І тогочасний головний архітектор нашого міста М.Копил обрав, на його думку, «найменше зло» – місце біля обласної філармонії. Богдан Хмельницький і його кінь прекрасно проглядаються з вулиці Кам’янецької, і це напевне його чи не єдина перевага. Всі, навіть архітектор, який його ставив, визнають що пам’ятник поставлено невдало. Він не несе того задуму, для якого був зроблений, і він не став тим символом міста, яким мав би стати по праву. Така ситуація породила масу «народних» назв пам’ятника. Одна з найпоширеніших назв — «пам’ятник коню Богдана Хмельницького». На жаль, відхід від задуму скульптора не приніс очікуваної пошани як самому скульптору, так і Богдану Хмельницькому, якого вшанували в такий спосіб.

Перед Національною академією Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького (вул. Шевченка, 46) встановлено погруддя – пам’ятник Хмельницькому Богданові.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s